Zeminde Parke mi Fayans mı?

Traditional Kitchen Designs

Ahşap Parke – Ahşap Merdiven – Desenli Parke – Deck Döşeme

Zemin ev dekorasyonuna başlarken ilk ve en önemli adımlardan biridir. Çünkü evinizin karakterini belirleyecek olan unsurlardan biridir. Zemin renginin seçimi elbette ki önemlidir ancak bugün zemin malzemelerindeki çeşitlilik bu sorunu ortadan kaldırıyor. Hem fayansta hem de parkeden benzer renk tonlarına ulaşmak mümkün. Burada asıl mesele malzeme seçimidir. Öncelikle mekânda merdiven olum olmadığına göre bir bakış açısı edinmek gerekiyor. Eğer merdiven söz konusuysa merdivenin cinsine göre zemin düzenlenmelidir. Ahşap merdiven mevcutsa, aynı renk tonunda ahşap görünümlü bir malzeme kullanımı dekorasyonun bütünlüğü açısından çok önemlidir. Ahşap merdiven ile uyum yakalamak için elbette parke daha idealdir, çünkü ahşap dokusunu hissedebilirsiniz. Fakat bugün fayanslarda da ahşap görünümü mevcuttur. Tek sorun sadece görünümünün öyle olması yani ahşap gibi sıcak bir malzeme değil de son derece soğuk bir malzeme olmasıdır. Bu noktada ise ısıtma sistemine göre seçim yapabilirsiniz.

Isıtma sistemi, zemin seçiminde malzemenin ömrü ile ilgili bir öneme sahiptir. Yerden ısıtma sistemi mevcutsa ya fayans tercih edilmelidir ya da yerden ısıtmaya uygun olarak üretilen son teknoloji ürünü parkeler. Bu bir zorunluluk teşkil etmektedir. Ancak aksi durumlarda zevkinize göre istediğiniz malzemeyi tercih edebilirsiniz. Dekorasyon tarzınıza uygun bir rengi tercih ettiğiniz sürece de sorunsuz şık bir eve kavuşursunuz. Bazı dekorasyon tarzları için doğal dokunuşların önemini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu doğal dokunuşu parkeleriniz ile yakalamanız ise harika olacaktır. Ahşap merdiven uyumunun dışında, ahşap mobilyalarınız ile de muhteşem bir uyum yakalayabilirsiniz.

Örneğin İskandinav tarzı dekorasyonda, açık renkli parke ya da ahşap görünümlü fayans kullanımında özgürsünüz fakat art deco tarzda ahşap dokusunu hissetmek tarzın bir özelliğidir. Dolayısıyla ahşap hissini doğrudan alabileceğiniz desenli parkeler daha ideal olacaktır. Art deco tarzda ahşap merdiven kullanımının da yaygın olduğu düşünülürse, yine parkeler daha ideal zemin döşemesi olacaktır. Siz de evinizin tarzı ve de ısıtma sistemi ile doğru orantılı olarak zemininizi seçebilirsiniz. Bu kararda görünüm ve desenden ziyade malzeme türü önem arz etmektedir.