ahsap_merdiven_decorahsapPastel Renkler Hangi Odalarda Tercih Edilmeli?

Renkler dekorasyonun ana taşıyıcısıdır. Çünkü tüm detayları oraya çıkaran renkler ve renk oyunlarıdır. Mekândaki ışığı kontrol eden de yine renklerdir. Son yıllarda hemen hemen her alanda Trend olan ve gözümüze çarpan pastel renkler ise dekorasyonda da çokça kullanılmaktadır. Pastel renkler, şeker gibi sıcacık, eğlenceli ve tertemiz bir dünyayı çağrıştırır insana. Bu sebeple de bu duyguların hissedilmek istendiği mekânlar için çok uygundur. Çocuk odaları ve yatak odaları için daha çok tercih edilmelerine karşın, oturma odaları ve salonlar da bu renklerin kendine yer bulduğu yerlerdir. Özellikle salonlar ve ahşap merdiven bulunan katlı yapılar, bu saf ve doğal görünen renk çeşitliliğini ahşap ile harika bir uyum içerisine sokmaktadır. Ahşap merdiven renginin pastel tonlara uyum sağlayacak soft tonlarda seçilmesi ile huzur dolu bir oturma alanına kavuşulabilir.

Oturma odalarında soft renklerin kullanımı basit ve küçük dokunuşlar ile ön plana çıkabilir. Kırlentler, pastel renkleri ön plana çıkarmak için çok idealdir. Bu renklerden sadece birini benimseyerek ağırlık verebileceğiniz gibi, hepsini bir arada da kullanabilirsiniz. Bu tamamen zevkinize bağlıdır. Country tarzı dekorasyonda sıkça gördüğümüz bu renk tonları, tek tek de hepsi bir arada da huzurlu bir mekâna sebep olmaktadırlar. Yatak odalarında bu huzuru yakalamak isterseniz ise duvar rengi değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Romantik duygular uyandıracak bir pembe ya da hayallere daldıracak bir mavi, yatak odası duvarları için çok uygun olabilir.

Aynı şekilde çocuk ve bebek odalarında da duvar rengi olarak pastel renkleri benimseyebilirsiniz. Huzurlu ve rahat hissedilen çocuk odaları hepimizin temel arzusudur neticede ve bu renk tonları bu duruma çok uygundur. Mobilyalardan ziyade, kırlent, minder, perde, nevresim ve çerçeve gibi detaylarda pastel renkleri tercih etmeniz önerilir. Böylece pastel renklerin boğucu bir hale gelmesinin önüne geçebilirsiniz. Dolayısıyla mutfak ve banyo gibi alanlardan ziyade, oturma alanları ve yatak odaları bu renkler için idealdir. Ancak bu durum banyo ve mutfakta tercih edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Tamamen zevkiniz ve dekorasyon tarzınız ile buna kendiniz karar verebilirsiniz.