Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

Dekorasyon öğeleri içerisinde geride kalan perde silik bir öğe olması sebebi ile önemi hemen anlaşılamayan bir detaydır. Oysa perdesiz evlerin boş ve eksik kalmışlığı hemen dikkatimizi çeker. Bu sebeple perde, evin en önemli dekorasyon öğelerindendir ve hem mobilyalar ile hem de dekorasyonda tercih edilen malzemeler ile uyumu dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Perde seçiminin, parke, duvar rengi ve mobilya seçiminin ardından yapılması ise çok önemlidir. Uyumun yakalanması bu sıralama ile daha mümkün olur. Uyum derken ise kesinlikle mobilya ya da duvarlar ile birebir aynı renk tonunun tercih edilmesi kastedilmemektedir.

mobilya-perde-uyumu-ahsap-merdivenBurada önemli olan odanın diğer öğelerinin renkleri ve tarzı ile yavan olmayan bir uyum yakalamaktır. Öncelikle odanızdaki mevcut renkleri incelemelisiniz. Buna ahşap merdiven ya da ahşap masa sandalye gibi unsurların tonlarını da ekleyebilirsiniz. Koltuklarınızdaki desenin renkleri dahi perde seçiminde etkili olacaktır. Ahşap merdiven gibi detaylarınız varsa, renk tonunun koyu ya da açık olmasına göre zıttı yönde bir renk tonu tercih edebilirsiniz. Ahşabın koyu renklerine açık renk tonlarında perde gibi bir uyum son derece dengeli olacaktır. Diğer taraftan koltuk renginizde perde kullanmak istiyorsanız bunun en azından bir ton koyusunu tercih etmeniz daha göze hitap eden bir manzara oluşturacaktır. Perde seçiminde yardımcı olabilecek bir püf nokta da, desenli koltuk kullanımında, desenin içindeki her hangi bir rengi tercih etmektir. Böylece silik ve güzel bir uyum yakalanabilir.

Perdelerinizin mobilyalarınız ile uyum yakalaması için renk kadar doku uyumu da önemlidir. Örneğin koltuklarınızda kullanılan kumaş türüne göre perde kumaşınızı belirlemelisiniz. Örneğin, parlak bir kumaş ile kaplanan koltuklara keten perdeler kesinlikle uymaz. İki kumaş türünün birbirine yakın olması bütünlüğün sağlanması için çok önemlidir. Perdenizin modeli ise tamamen zevkleriniz ve benimsediğiniz dekorasyon tarzına bağlıdır. Tarzınıza uygun olarak model seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Görülüyor ki perde seçiminde, renk, doku ve tarz gibi temel unsurlara dikkat etmek en önemli konulardır. Gerisi ise tamamen zevkler ile şekillenecektir.