ahsap-merdiven-dekorasyonMobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Mobilya seçimi sadece görsellikten ibaret değildir. Mobilya almanız gerektiğini fark ettiğinizde, aslında bu işin ne kadar da zor olduğunu anlarsınız. Çünkü mesela, sadece göze hoş görüneni almak değildir. İster yeni evleniyor ve yeni evinizi dekore ediyor olun, isterseniz de evinizde değişikliğe gitmeniz sebebi ile eskiyen mobilyalarınızı değiştiriyor olur, neticede aynı soruları cevaplandırdıktan sonra mobilya seçimi yapabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan mobilyalara karar verip, evinizde ölçü almanız gerekiyor. Mobilya alışverişine çıkmadan önce tüm ölçüler elinizde olmalı. Yoksa evinize sığmayan mobilyalar satın alabilir ve değiştirme gibi bir sürü sıkıcı iş ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Mobilya seçerken ilk aklımıza gelen, tarz, renk gibi göze hitap eden detaylardır. Bu durum evimizin dekorasyonu ile ilgili olduğu kadar, tercih ettiğimiz diğer renkler ile de ilgilidir. Örneğin, seçtiğiniz yemek masasının rengi ve dokusu evinizin geneli ile uyum içerisinde olmalıdır. Ahşap merdiven ve parke renk ve tonlarına uygun olarak seçilen ahşap yemek masası şık bir mekân oluşturacaktır.  Bu sebeple mobilya alışverişi yapmadan önce, evinizdeki ahşap merdiven gibi sabit materyalli detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, endüstiyel görünümlü bir kitaplık sahibiyseniz, yemek masası ve sehpa gibi mobilyalarınızda da bu tip detayları tercih edebilirsiniz.

Mobilyalarınız için alanınız dar ise daha kullanışlı ürünlere yönelmenizi öneririz. Çünkü sıkışık görünen mobilyalar, boğucu ve huzurlu olmayan bir mekâna sebep olmaktadır. Çok sayıda mobilya yerine, az sayıda ama daha kullanışlı olan mobilyaları tercih ederek, bu boğucu havanın önüne geçebilirsiniz. Örneğin küçük olan çocuk odalarında, iki çocuk için de ayrı ayrı yatak alarak oyun alanından çalmak yerine, ranza tipi fonksiyonlu ürünleri tercih edebilirsiniz. Her tür alışverişte en önemli konu olan kalite, mobilyalarda biraz daha önem arz ediyor. Çünkü sağlam olmayan mobilyalar, hem evinizde tehlike yaratabilir, hem de henüz 1 sene geçmeden servis ile iletişime geçmenizi ve ürün onarımı ya da değişimi gibi süreçler ile uğraşmanızı gerektirebilir. Bu sebeple mümkün olduğunca kaliteli mobilyaları tercih ederek, evinizi dekore etmelisiniz.