cocukodasi-ahsap-merdiven (1)Çocuk Odasında Kullanışlılık Nasıl Sağlanır?

Çocuk odaları, hem evlerin en renkli ve en güzel köşeleridir hem de en büyük karmaşaya sahip olabilecek olan odalardır. Çocukların hareket alanını kısıtlamadan, oyunlarına ve eğlencelerine engel olmadan, bu karmaşadan bir düzen yaratmak ise hem basit püf noktalara bağlıdır, hem de marifet isteyen bir konudur. Çocuk odalarında en çok ihtiyaç duyulan şey depolama alanıdır. Çünkü sayısı gittikçe artan oyuncakları depolamak bir süre sonra eziyet haline gelebilmektedir. Hem çocuklara oyun alanı bırakıp hem de oyuncakları depolayacak geniş alanlar yaratmak ise her zaman kolay olmuyor. Salonlarda ahşap merdiven altlarını çekmece ve dolap olarak kullanma fikrine benzer bir şekilde, çocuklar için özel üretilen katlı mobilyalarda bunu uygulayabilirsiniz.

Genellikle üst katında yatak olan bu mobilyaların, alt kısmı çalışma masası ya da oyun alanı olarak tasarlanıyor. Üst kata çıkmayı sağlayan merdiveni, klasik ahşap merdiven gibi bir tasarımda tercih ederseniz, merdivenin altta kalan kısmını dekorasyonun bir parçası olacak şekilde depolama alanı haline getirebilirsiniz. Üstelik oyuncakların depolanması için de çok ideal olur. Bunun dışında ise çocuk odalarında en dikkat edilmesi gereken nokta, gereksiz mobilya kullanımından kaçınmaktır. Çocuklar bizim gözümüze güzel görünen mobilyaları çok da umursamıyor. Onlar için önemli olan hayal dünyalarında değerlenen oyuncaklar ya da mobilyalar. Üstelik bizim gözümüze güzel görünen mobilyalar ile onların oyun alanlarını daraltmak hiç de doğru olmaz.

Bu özel odalarımızda, yaşı kaç olursa olsun her çocuk için gerekli olan bir önlemi almamız gerekmektedir. Keskin köşeleri olan mobilyalara uygun olarak üretilen köşelikleri alarak, kazalara karşı çocuklarımızı korumamız gerekmektedir. Sandığımızdan daha fazla tehlike arz eden bir durumdur. Son olarak çocuk odalarında kullanışlılık için temizliği kolaylaştıran sade mobilyalar tercih etmek gerekmektedir. Çocuklarımızın sağlığı için önem verdiğimiz temizlik, bir eziyet haline dönüşmesin diye bu konuya özel bir önem vermek gerekiyor. Ahşap mobilyaların seçimi ile sağlıklı bir tercih yapılmalı ve temizliğin kolaylaştığı düz ürünler ile de sağlıklı ve mutlu çocuklar için gerekli olan temel önlemler alınmalıdır.