ahsap-merdiven-bitki-suslemeleri (2)Bitkiler İle Yaşayan Mekânlar Yaratın

Bitkiler, yaşayan ve doğal evler için harika kurtarıcılardır. Çok sayıda çeşidi bulunan ev bitkilerini, evinizin çeşitli noktalarında kullanabilirsiniz. Doğallıktan hoşlananların vazgeçemedikleri bitkiler, ahşap yüzeyler ile de büyük bir uyum gösterdiklerinden, ahşap merdiven, marküteri parke ya da ahşap mobilyalar gibi unsurlar ile şık bir bütünlük sağlamaktadırlar. Ahşap merdiven kenarları, genişlik el verdiği ölçüde, çiçeksiz yeşil bitkiler ile süslenebilir ve göze hitap eden bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca bitkiler sadece klasik tarzın unsurları değildir. Modern dekorasyon unsuru olarak kullanılan Palmiye gibi bitkilere de çok sık rastlanır. Dekorasyon niteliğinden öte Aloe Vera, Benjamin Kauçuğu, Drasena gibi bitkilerin, havayı temizleme özelliği bulunduğu için, hemen hemen her mekânda kullanılmaları önerilmektedir.

Özellikle bahar ve yaz dekorasyonu önerileri arasında çokça yer alan çiçekli bitkiler, ortamın ferah ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Özellikle de oturma alanlarında bu tip çiçekli bitkileri kullanarak, huzurlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Çiçek renklerini dekorasyonunuza göre seçebileceğiniz gibi, her rengi barındıran kombinasyonlar da yapabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında en çok zaman geçirilen mekânlar olan balkon ve teraslarda, bitkilerin kullanımı çok daha önemlidir. Doğanın içinde bulunuyormuşsunuz hissine kapılmak için, saksıda yetişen bodur ağaçları dahi kullanabilirsiniz balkon ve teraslarda. Limon ve mandalina ağacı bunun için en uygun olan ağaç tipleridir.

Bitkilerin yer almasının önerilmediği tek yer ise yatak odalarıdır. Bunun sebebi, bitkilerin çok büyük bir bölümünün geceleri ortama CO2 vermeleri ve uyku kalitesini düşürmeleridir. Ancak istisnai bitkiler de mevcuttur bunun için. Itırlı bitkilerin kullanımı kesinlikle önerilmezken, Orkide, barış çiçeği ya da sıklamen gibi türler yatak odaları için uygun olan bitki çeşitleridir. Mutfak ve banyo gibi nemli mekânlarda bitki bulundurmak istiyorsanız ise bu duruma dayanıklı olan flamingo çiçeği gibi eğrelti türlerini tercih etmelisiniz. Bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri düşünüldüğünde, yaşam alanlarının hemen hemen her noktasında bitkilerin bulundurulması bir gerekliliktir. Bununla birlikte, ortamın özelliklerine uygun olan bitki türlerinin tercih edilmesi bir zorunluluktur. Bu bilgiler ışığında, evinizi bitkiler ile yaşayan bir atmosfere kavuşturabilirsiniz.